KDE HLEDAT INFORMACE

Bakalářské a diplomové práce! :D Je pravdou, že je moc studentů jako zdroje příliš nevyužívá, a kdybych nebyla hluchavka a nepotřebovala si vyhledat to, co mi třeba uniklo na výuce, tak bych je moc nevyužívala taky, ale teď na ně nedám dopustit. Osobně mi ušetřily spoustu času při vyhledávání informací o nějaké problematice. V obsahu jsem si našla to, co jsem potřebovala, stiskem CTRL + levým tlačítkem myši jsem do příslušné kapitoly dostala a už jen četla. Občas se – hlavně když je např. práce hodnocena 3 – vyplatí mrknout do hodnocení vedoucího/oponenta a zjistit, kde je chyba. V drtivé většině případů jsou však teoretické části v pohodě… navíc všechno je tam citované, takže se můžete dostat i k literatuře. Ale sto lidí, sto chutí (cest), třeba vám naopak vůbec vyhovovat nebudou, uvidíte... ;)

 

TOP je Repozitář závěrečných prací UK, kde jsou všechny práce dostupné (čest!), dalším repozitářem je Theses, který shromažďuje práce ostatních škol - některé práce z jiných škol nejsou bohužel veřejně přístupné a pro přístup je třeba např. požádat studijní oddělení příslušné fakulty nebo si zajet do knihovny osobně, což je někdy problematické. Dalším výborným zdrojem je Repozitář vědeckých prací, který shromažďuje publikovaná díla na partnerských univerzitách (seznam univerzit je k nalezení na webu).

Tipy pro vyhledávání informací k bakalářským, diplomovým a jiným pracím

 

Databáze

Základ. O nich budete určitě hovořit během studia (pokud je v některých školách neprobíráte a chtěli byste se o nich něco dozvědět, klidně napište, pokusím se předat dál to málo, co si ještě pamatuji :D), vkládám tu jen odkaz na seznam nejpoužívanějších:

http://uvi.lf1.cuni.cz/e-zdroje/databaze

 

A také odkaz na přímo ergoterapeutické databáze (Evidence-based OT):

http://www.otevidence.info/EBP_page.asp?pageid=15

 

 

Google Books

Výborný zdroj textů z knih. Google Books zobrazuje sice pouze některé stránky knih, avšak těch stran tak málo zase není a často se tam dá najít zrovna to, co potřebujete… pak jen ocitujete knihu a je to :) Výborné je to především u cizojazyčných knih, které jsou zde v ČR těžko dostupné. Je tedy ale fakt, že je tu větší riziko zklamání a propadu do větší deprese, zvlášť když píšete bakuli či jinou práci na poslední chvíli :))) Osobně se mi totiž stalo, že jsem v jedné cizojazyčné knize narazila na kapitolu, kterou jsem hledala xx měsíců a kterou jsem NUTNĚ potřebovala… tak jsem si zvesela četla a četla, a pak jsem zjistila, že kapitola končí v půlce a další strana, kde by měla být TA pointa, už není k zobrazení...

https://books.google.cz/

 

Neviditelný web

Další výborný zdroj informací – obsahuje dokumenty, soubory, které jsou „neviditelné“ pro běžné vyhledávače, opakem je „viditelný web“, který známe všichni. Odhaduje se, že velikost neviditelného webu je cca o 500x větší než viditelného. Pokud by vás to zajímalo více, napište do kontaktů nebo do chatu (pravý dolní roh), napíšu vám k tomu více, příp. – pokud nebudu vědět (větší pravděpodobnost) – spojím vás s IT odborníkem, který vás rád do této problematiky zasvětí.

 

 

Citace (...odbočka, když už jsme u bakulí a seminárek)

Na pročtení pravidel je príma Interpretace normy ČSN ISO 690, která obsahuje i příklady citací.

 

K samotnému vytváření citací pak lze využít např. MS Word (kde si lze ukládat knihy pro další použití), nebo generátor - např. www.citace.com (pro studenty některých fakult je možnost se zdarma přihlásit k plné verzi!), někomu může vyhovovat třeba tento generátor https://www.zotero.org/, který se instaluje do PC.

 

Pozn. pro nakukující studenty jiných oborů, zejména psychologie(!): toto nejsou všeobecné tipy, ale pouze pro citační styl ISO 690. Na jiných fakultách mohou požadovat jiný styl, např. u studentů oboru psychologie se vyžaduje citační styl APA.

 

 

Copyright © 2017  Kateřina Holubová  l  All Rights Reserved