Základní učebnice

 

Přehled anatomie – Naňka

Základ, který se hodí mít do zkoušky v hlavě. Text je celkem srozumitelný a není tak rozsáhlý (tedy oproti Čihákovi). Zvýrazňování toho důležitého v tom případě tady nemá moc cenu, protože tenhle text obsahuje právě všechno to důležité a dopadne to tedy nějak takto :D

 

 

Obrázky většině z nás vyhovovaly, hlavně svaly a kosti jsou fajn, ačkoli někdy byl obrázek lepší u Čiháka (zejm. kvůli detailům). Naňka má vzadu moc hezkou topografii končetin. Nevýhodou na této učebnici je, že se v textu někde vyskytuje český název nějaké struktury, jinde zase latinský (vy se potřebujete zrovna učit jen ty latinské).

 

 

Anatomie 1, (2) – Čihák

Anatomická bible, parťačka na dlouhé zimní (přinejhorším i krátké letní) večery všech mediků. My s ní úplně spát nemusíme, nicméně pro většinu z nás (ergoterapetů a dalších nelékařských oborů) byl výborný v kombinaci právě s Naňkou. Obrázky některých struktur má Čihák lepší, občas se hodí pro lepší pochopení se podívat do obrázků z obou knih. Některé popisy určitých struktur jsou (co se týče srozumitelnosti) lepší v Čihákovi, jiné v Naňkovi. Čihák je určitě textově podrobnější. Každý to má jinak, já osobně jsem si např. kosti, svaly, nervy a mozek pročetla právě v něm, protože se to hodilo nejen k anatomii (kde tyto soustavy je třeba umět podrobněji), ale pak i u ostatních předmětů a v praxi. U ostatních soustav, jako např. trávička, vylučovací, postačil Naňka (v té hromadě zkoušek z jiných předmětů jsme byly rády, když jsme stihly alespoň toho Naňku prolítnout).

 

 

 

Doplňkové materiály

 

Skripta na zimní pitevnu od 3. LF UK

Kdybych byla vyučující, tak řeknu: "Všichni skoro povinně!" :D Ale protože nejsem, tak jen napíšu, že je to výborný materiál, na který jsme nikdo z nás nedal dopustit. Ideální na biflovačku všech svalů končetin, zad, apod., včetně jejich začátků a úponů, toho, který nerv je „má na starosti“ a co ten sval vlastně dělá.

 

Přímo stvořené na rychlé vytáhnutí v tramvaji a opáčko. Na cestě na zkoušku dvojnásob (nejen z anatomie, ale třeba i z jiných předmětů, např. svalový test, neurologie a příp. státnice). Vzpomínám na to, jak jsme je všichni měli krásně vytištěné na běloskvoucích papírech… a na ten jejich doslova salátoidní stav na státnicích.

https://uloz.to/!NFLtzrRQ/skripta-3-lf-zimni-pitevna-pdf

 

Jen prosím, když už sem ten odkaz dávám: tato skripta byla vytvořena výlučně pro studenty 3. LF, je super, že mohou posloužit (a nespočetněkrát posloužily) i jiným studentům… nebuďme, prosím, pitomí, važme si jich a používejme je pouze pro své účely. Byla by (pro další studenty) škoda, kdyby byly kvůli problémům staženy z internetového světa, jako to potkalo spoustu jiných, stejně užitečných materiálů. Díky!

 

 

 

Anatomie ve schématech

Pro jasnou a rychlou představu, kudy to ta mrška cévka putuje, nebo obecně pro ty, kteří dávají přednost spíše schématům a schématickému zobrazení anatomických struktur, je výborná kniha Memorix anatomie (Hudák a kol.). Dá se půjčit v knihovnách.

 

Pro procvičování pak od autorů Memorixu výborné: https://anatom.cz/

 

 

3D anatomie (aneb když schématický Memorix nevyhovuje)

Občas (nebo možná spíš často) přijdou chvíle, kdy kouknete na 2D obrázek v Naňkovi nebo Čihákovi, pak na popisující text, pak zpět na obrázek (přehrajte si to ještě tak desetkrát) a nakonec z vás stejně vypadne „ééé? jakže to..?“

Některým z nás v tomto případě pak dost pomohly (a ušetřily čas) 3D obrázky. Na netu je víc interaktivních anatomických atlasů, většinou mají základní část zdarma, za rozšířené části nebo kvízy, atd. je potřeba zaplatit, základní části však většinou poslouží dobře. Námátkou např:

https://www.kenhub.com/en/library/anatomy

 

 

Skripta pro bc. obory

LF Ostravské univerzity má k dispozici fajn skripta na Veřejném studijním portálu. Skripta z anatomie pod názvem "Základy anatomie pro nelékařské obory" (hoďte si do vyhledávače vlevo nahoře).

Prosím, prosím,  stejně jako u skript výše - tento odkaz není příliš známý používejte tyto materiály pouze pro vlastní potřebu a bez porušení autorských práv... byla by škoda, kdyby tyto dokumenty zaheslovali. Díky!

 

 

Model inguinálního kanálu

Až narazíte na zapeklitej inguinální kanál, třeba bude užitečný model na stránkách 1. LF UK. Výhodou je, že je zobrazen ve vrstvách (každou budete muset znát): http://anat.lf1.cuni.cz/materialy/inguinal.php

 

 

Fotografie preparátů

Třeba se někomu budou hodit, hezky udělané… pokud najedete myší na barevnou tečku a chvíli počkáte, vyjede vám název struktury.

http://anat.lf1.cuni.cz/muzeum/vyukprep.php

 

 

 

Pitevny

Kdo má možnost (např. UK studenti!, i mimo výuku, přístup s "ajsíkem", pláštěm a pin kódem volný téměř kdykoli, pokud se tam zrovna nezkouší nebo není výuka), doporučuji chodit tam, co to jde. Byl to pro nás nejlepší způsob, jak pochopit anatomii těla, hlavně stavbu svalů, jak jsou pod kůží seskládány, co s čím souvisí… dost nám to pomohlo pak v dalších předmětech, hlavně v technikách (např. měkké techniky, atd.) a v neposlední řadě pak v praxi při práci s pacienty.

 

Pro UK: nebojte se domluvit s vyučujícím, aby vám půjčil kyblíky s orgány, jsou ochotní, pokud je zájem.

 

Pozn. pro prváky: Nebojte se toho, na anatomických pitevnách neteče žádná krev a nezapáchá to jako na pitevně u soudního patologa (všechna těla jsou dlouho naložená ve formolu), spíš je tam cítit chemický nádech:) Pravda, první dny je to pro někoho takové zvláštní, někdo se nedokáže podívat na orgány ve sklenicích, jiný si uvědomí vlastní smrtelnost (jako já :D ), další si při pohledu na přikrytá těla vybaví scény z krimi seriálu, ale zvyknete si. První dny bývá tradičně u stolu s tělem metrový odstup (vyjma vyučujícího), s blížící se zkouškou je odstup kratší a kratší, až zcela vymizí. Věřte, že zpětně budete za tyto výukové poklady rádi a (s pokorou) neskonale vděčni všem, kteří byli ochotni svá těla pro studijní účely poskytnout :)

 

Copyright © 2017  Kateřina Holubová  l  All Rights Reserved